Po latach uczestnictwa w różnych forach postanowiłem zostawić trochę inny, bardziej refleksyjny ślad moich przemyśleń, przemyśleń życiowego realisty z dużą dozą krytycyzmu i domieszką melancholii. Chciałbym także zaprezentować trochę różnych pamiątek z minionych lat, głównie związanych z Bydgoszczą, ale nie tylko. Ponadto pragnąłbym w trochę nietypowy sposób prezentować niektóre bieżące i minione wydarzenia oraz zaprezentować różne swoje uwagi i spostrzeżenia. Temu ma służyć ten blog.
wtorek, 19 sierpnia 2014
Warto przeczytać - 19
Allan Massie "Cezar".
Według opisu na okładce to książka ta napisana jest w formie pamiętnika Decymusa Brutusa, przyjaciela i towarzysza broni Cezara, a w końcu jednego z jego zabójców. Opowieść o Rzymie z okresu schyłku Republiki. Jej głównymi bohaterami są Cezar, Kleopatra, Cyceron, Antoniusz i Oktawian.
Allan Messie dość swobodnie traktuje materię historyczną, dobrze oddaje koloryt epoki. Barwnie odmalowane postacie, wartka akcja, intryga i romanse - wszystko sprawia, że książka do końca trzyma w napięciu.
Tyle opis z okładki.
Jednak moim zdaniem o ile zgodzić się można z początkowymi zdaniami opisu to już to ostatnie zdanie jest bardzo mylące, a nawet rzekłbym, że nieprawdziwe. Otóż ta niezbyt gruba książka (tylko 256 stron) jest w zasadzie refleksją na temat rządów Cezara, jest analizą jego charakteru i opisem motywacji jego działań. Pokazuje nam ścieranie się poglądów tych, którzy jeszcze wierzą w Republikę istniejącą w tym okresie w Rzymie od prawie 400 lat, z Cezarem i jego poplecznikami, którzy są zwolennikami dyktatury, a później ukoronowania Cezara. Pokazuje okrucieństwo i bezsens wojny domowej (tej od przekroczenia Rubikonu i "kości zostały rzucone"). A przede wszystkim jest pewnego rodzaju traktatem filozoficznym dotyczącym postaw ludzi z okresu przełomu er. Traktatem, w którym autor, pewnie dosyć swobodnie wkłada w usta głównego bohatera czyli Decymusa Brutusa wiele analiz i ocen sytuacji, ocen postaw bohaterów książki, analiz ich motywacji, a także przytacza wiele powiedzeń, mądrości i przysłów z tamtego okresu, a jakże aktualnych do dzisiaj. I według mnie to właśnie owe mądrości oprócz niesamowicie realistycznego opisu życia prywatnego i publicznego są podstawowymi wartościami tej powieści.
Dla zobrazowania tego co mam na myśli przytaczam kilka z owych Powiedzeń i mądrości:
"Prawdę mówiąc, opisy bitew rzadko oddają dobrze bieg wydarzeń. A właściwie nawet nie o to chodzi. Oddają go aż za dobrze. Historycy nadają im kształt, którego w rzeczywistości wcale nie miały. Przypisują dowódcom o wiele większy wpływ na wydarzenia, niż ci go w gruncie rzeczy maja."
"Dwa uczucia rządzą światem i kierują zwykłym człowiekiem: obawa i chciwość."
"Sposoby za pomocą których reforma jest wprowadzana, mogą podważyć wszelkie korzyści, które w innych okolicznościach owa reforma by przyniosła."
"Niewielu ludzi umie oprzeć się pokusie usprawiedliwiania swojego postępowania troską o dobro publiczne."
"Zawsze znajdzie chwalebne uzasadnienie dla wszystkich swych pragnień, choć prawdziwa przyczyna będzie zupełnie inna."
Książkę czyta się lekko i pomimo wielu brutalnych opisów, przyjemnie.
POLECAM
Poprzedni post z tego cyklu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię