Po latach uczestnictwa w różnych forach postanowiłem zostawić trochę inny, bardziej refleksyjny ślad moich przemyśleń, przemyśleń życiowego realisty z dużą dozą krytycyzmu i domieszką melancholii. Chciałbym także zaprezentować trochę różnych pamiątek z minionych lat, głównie związanych z Bydgoszczą, ale nie tylko. Ponadto pragnąłbym w trochę nietypowy sposób prezentować niektóre bieżące i minione wydarzenia oraz zaprezentować różne swoje uwagi i spostrzeżenia. Temu ma służyć ten blog.
poniedziałek, 12 marca 2012
Tak powstawał nowy Fordon - 3
Jak już wykonano główne ciągi kanalizacyjne to po robotach został, tak zwany, księżycowy krajobraz, a jak widać na zdjęciach i jakaś "zagubiona rura" upiększała te "wspaniałe" widoki. A potem, najpierw nieśmiało, pomalutku, zaczęły powstawać pierwsze bloki. W oddali za laskami widać montaż pierwszych budynków mieszkalnych w nowym Fordonie. Dzisiaj miejsca pokazane na tych zdjęciach są gęsto zabudowane blokami i nie sposób nawet rozpoznać, gdzie to dokładnie było.
Zdjęcia wykonano latem 1981 roku.
Poprzedni post z tego cyklu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
toż to ewidentnie os. Przylesie. ta rura nadal tam się kręci...
OdpowiedzUsuńTo możliwe, gdyż Przylesie było budowane jako pierwsze osiedle w nowym Fordonie.
OdpowiedzUsuńNa pierwszym zdjęciu widać w oddali słup wysokiego napięcia przy Wiśle linii Grudziądz-Jasiniec. Widać także domy, prawdopodobnie są to zabudowania na ulicy Cechowej (obecnie Bora-Komorowskiego). Pierwszy z lewej (klockowaty) wygląda na mieszkanie pracowników pobliskiego "przedsiębiorstwa rolnego" Łoskoń.
OdpowiedzUsuńPrzez to teren na froncie wygląda na teren gdzie obecnie znajduje się nowa Biedronka i AS Market przy ulicy Wyzwolenia bądź (co jest bardziej prawdopodobne) także obecnie pusty teren przy komisariacie policji w Fordonie. Tam znajduje się także główna infrastruktura kanalizacji deszczowej, gazowej oraz wodociągowej.
Dziękuję za wyjaśnienia. Są wielce prawdopodobne.
OdpowiedzUsuńUFFF!!!... dobrze, że od bloków się nie zaczynało... ale pamiętam, że wiele budynków pomimo braku tynków zewnętrznych, dróg, chodników, zieleni... było oddawanych i zamieszkiwanych...
OdpowiedzUsuńNiestety tak było wszędzie, a i teraz często jest podobnie, gdy developerzy budują domy, zgarniają zyski, a z bałaganem wokół tych domów oraz z dojazdem do nich, zostawiają mieszkańców, którzy te mieszkania lub domy kupili.
OdpowiedzUsuńwprowadziłem się do Fordonu w listopadzie 84.na oś.Bohaterów było jeszcze oś.Bajka a oś.Przylesie nie istniało.Zaintrygowało mnie to i trochę poszukałem.Znalazłem coś takiego:
OdpowiedzUsuń"Główny ciężar realizacji planów budownictwa mieszkaniowego w Fordonie spoczął na Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Między 1973 a 1979r. spółdzielnia wybudowała 380 mieszkań w "starym" Fordonie, w następnych latach miała już budować domy na terenie przyszłej dzielnicy "Nowy Fordon". 16 XI 1982r. zasiedlono pierwszy budynek wielorodzinny na osiedlu "Bohaterów".
W następnych latach zbudowano następujące osiedla:
- osiedle "Bohaterów" (2054 mieszkań) 1982-85,
- osiedle "Bajka" (1776 mieszkań) 1983-86,
- osiedle "Szybowników" (2100 mieszkań) 1985-88,
- osiedle "Przylesie" (2398 mieszkań) 1985-88,
- osiedle "Tatrzańskie" (2665 mieszkań) 1988-92r. w nowym systemie "fordońskim"."
całość
http://wirtualnabydgoszcz.pl/nadwislanski_fordon_dzielnica_bydgoszczy/budowa_nowego_fordonu.html
pozdrawiam luc
Ooo takie zdjęcia są bardzo ciekawe.. :)
OdpowiedzUsuńŁadnie
OdpowiedzUsuńŁadnie
OdpowiedzUsuńFordon przypomina mi warszawski ursynów
OdpowiedzUsuńCzy Fordon wzorowany był na Ursynowie
OdpowiedzUsuńBez różnych podobieństw cała masa rura też pierwsza była
OdpowiedzUsuń