wtorek, 15 kwietnia 2014

Wydarzyło się w Bydgoszczy.

Dzisiaj zaczynam nowy cykl.

Tym razem co jakiś czas będę opisywał lub pokazywał bydgoskie wydarzenia, których byłem świadkiem lub uczestnikiem i których ślad pozostał w moich zapiskach, zdjęciach lub filmach.

Na początek kilka zdań o niesamowitym koncercie, który miał miejsce w Kinoteatrze na ulicy Dwernickiego czwartego listopada roku 1991.Wystąpił tercet Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski i Zbigniew Łapiński, a tytuł koncertu brzmiał: "Wojna postu z karnawałem".

Przepisuję dosłownie to co zapisałem prawie 23 lata temu:

Widzenie świata oczyma Kochanowskiego i Herberta, a na zakończenie brawurowy finał z uniwersalnym przesłaniem aktualnym tak samo kiedyś jak i w naszej teraźniejszości - wyższość talara nad Harvardem.

Większość utworów, które wykonywali artyści w swoim nowym programie jest poetyckim oglądaniem obrazów, głównie szkoły holenderskiej (między innymi tytułowy obraz Petera Bruegela Starszego).  Muzyką oraz słowami pieśniarze kapitalnie oddali nastroje owych obrazów, a nawet ich szczegóły, a największym mistrzostwem, moim zdaniem, był utwór tytułowy.  Przewija się w nim ostra, ale wielce inteligentna krytyka chrześcijańskiej zaborczości, a przecież obraz powstał  w 1559 roku.  Dlatego też jest tam o M. Lutrze i o T. Cromwellu.

Sala pękała w szwach, a wszyscy reagowali wprost entuzjastycznie na poszczególne utwory.

Niesamowity, wspaniały, nietypowy nastrój, który stworzyli trzej artyści swoimi mocnymi, męskimi głosami oraz dwoma gitarami i fortepianem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię