niedziela, 1 czerwca 2014

"BOSKI FESTIWAL 2014" w Bydgoszczy


POST  GOŚCINNY


                                                 ZAPRASZAMY

Dnia 16 maja rozpoczęła się kampania projektu pt. „ Boski Fest 2014” na portalu http://www.polakpotrafi.pl/ Zbierane będą pieniądze na zorganizowanie pierwszego kilkudniowego letniego festiwalu w Bydgoszczy. Boski Festiwal jest inicjatywą młodych Bydgoszczan, którzy chcą stworzyć pole do wymiany umiejętności i doświadczeń pozytywnie zakręconych ludzi.  Ma to być również miejsce dobrej zabawy, które wpisze się na stałe w festiwalową mapę Polski.  Wydarzenie oprócz świeżej muzyki stawia na promowanie  alternatywnych sposobów podróżowania, idei sharing economy, naturalnego budownictwa w duchu DIY, integracji lokalnej oraz obywatelskiego aktywizmu Cele te będą realizowane poprzez  warsztaty, panel dyskusyjny oraz targi rękodzieła i ekologicznej żywności.  Organizatorzy postawili też na eksperymentalne formy finansowania festiwalu – crowdfunding oraz płatności Bitcoin.

Crowdfunding to inaczej finansowanie społecznościowe.  Opiera się na zdobywaniu funduszy nie od firm, lecz drobnych sum od zwykłych ludzi.  Każdy może wpłacić dowolną kwotę wsparcia na dany projekt za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej.  W Polsce obecnie największą platformą oferującą takie usługi jest Polakpotrafi.pl. W ten sposób każdy może być fundatorem a przez co aktywnie przyczyniać się do organizowania festiwalu. Jest jednak haczyk  - finansowanie  odbywa się w oparciu o zasadę „wszystko albo nic”.  Jeżeli do końca trwania kampanii nie uda się uzbierać zakładanej kwoty ( w naszym przypadku jest to 10 000) pieniądze wracają z powrotem do każdego wpłacającego. Kampania „Boski Fest 2014” trwa do 16 czerwca do godziny 18.

Boski Fest ma być otwarty dla każdego kto zainteresuje się jego ideą, bez względu na aktualny stan portfela. Dlatego, jeżeli projekt przekroczy kwotę 10 000 zł każda wpłata zostanie nagrodzona wejściówką na festiwal. Każdy, kto ma ochotę wziąć udział w festiwalu poniekąd sam wycenia swój bilet wstępu. Boski festiwal jest organizowany całkowicie społecznie. Zajmuje się nim kolektyw, który połączył wspólny pomysł stworzenia nietuzinkowego wydarzenia w rodzinnym mieście. Na potwierdzenie tego faktu, każdemu wspierającemu zostanie udostępniony budżet wydarzenia w formie dokumentu Google. Więcej informacji odnośnie projektu https://polakpotrafi.pl/projekt/boski-festiwal

Boski Festiwal jest także pierwszym festiwalem w Polsce  i jednym z pierwszych na świecie w ramach którego możliwe będą płatności Bitcoin! Bitcoin to pierwsza i obecnie najpopularniejsza krypto-waluta - tzw. pieniądz elektroniczny. Zapewnia pełną anonimowość, błyskawiczność i bezpośredniość dokonywanej transakcji. Co więcej jest walutą ponadnarodową - nie jest zależna od banku centralnego żadnego kraju. 26 maja na stronie www.boskifest.pl pojawi się aplikacja umożliwiająca wsparcie projektu crowdfundingowego za pomocą płatności Bitcoin. Dodatkowo, płatności Bitcoin będą dostępne na terenie festiwalu – w ten sposób będzie można zapłacić w kuchni oraz na barze. Tematyka "wolnych pieniędzy wolnych ludzi " zostanie również poruszona na  panelu dyskusyjnym podczas trwania festiwalu.  

            . Impreza odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca na terenie firmy Uni-Tech przy ul. Przemysłowej 34 . Podczas 2 dni festiwalu odbędzie się szereg koncertów  m. in.: Rocky Leon,  Radikal Guru, Dwa Sławy, Dancehall Masak-rah, Steve Nash wspieranych przez lokalnych artystów.  W warstwie pozamuzycznej odbędzie się :

Boski Panel  - miejsce poświęcone ideom takim jak sam festiwal, nietuzinkowym pomysłom zmieniającym patrzenie na świat a także inspirującym historiom. Przez 2 dni kilkanaście osób, w krótkiej, interesującej formie ( wzorując się na stronie Ted.com maksymalnie 15-minutowe prezentacje) opowie o swoich ważnych przeżyciach, cudownych podróżach, niesamowitych pomysłach na innowacje i rozwiązaniach, które usprawniają nasz świat. Wszystkie prezentacje będą nagrywane a następnie udostępnione w internecie - w końcu idee wymagają rozprzestrzeniania.

- Boski Targ – targi rękodzieła i żywności ekologicznej

- warsztaty m.in. gry na djembe, śmiechu, tańca na szarfach

- warsztaty DIY – budowanie przyjaznej festiwalowej infrastruktury ( kolejne weekendy czerwca poprzedzające datę festiwalu).

Co ciekawe, impreza odbywa się cyklicznie od 4 lat, a początkowo były to po prostu urodziny trójki przyjaciół !

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.


Nastazja Puzinowska


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię