środa, 6 marca 2013

Bydgoszcz - prawda i mity - część 5 /odcinek 2/Jak już poprzednio pisałem - treści, które zamieszczam w tym wątku w całości pochodzą z książki pod tym samym tytułem czyli "Bydgoszcz prawda i mity" wydanej w 2008 roku przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.  Oczywiście na potrzeby internetowego postu wybrałem tylko fragmenty z tekstów zawartych w tym opracowaniu.


Mit numer 5 - Bydgoszcz to miasto bez tradycji.


Tradycja kultu religijnego.

Najstarszym ośrodkiem kultu religijnego w Bydgoszczy był romański kościół p.w. św. Idziego (rozebrany w 1879 r.), który stał w pobliżu przeprawy przez Brdę.  Zbudowano go prawdopodobnie za panowania Władysława Hermana (1079 - 1102).  Równocześnie z lokacją miasta w 1346 r. zbudowano drewniany kościół parafialny p.w.św. Mikołaja.  Na miejscu tej świątyni spalonej w 1409 r. przez Krzyżaków, wzniesiono wyróżniający się wspaniałą gotycką architekturą kościół p.w. Marcina i Mikołaja. Budowę fary zakończono w roku 1502.

W mieście od czasów średniowiecza miały siedzibę zakony.  Pierwsza wzmianka o karmelitach pochodzi z 1399 r.  Fundacja bydgoska karmelitów należała do najstarszych w Polsce, obok Gdańska (1380 r.), Krakowa i Poznania (1395 - 1399 r.).  Przeor bydgoskiego konwentu, zgodnie z zasadą starszeństwa, zasiadał zawsze na trzecim miejscu w czasie kapituł prowincji czesko-polskiej.

W 1408 r. erygowano klasztor bernardynów (fundacja Zb. Oleśnickiego, trzeci konwent w Polsce po Krakowie i Warszawie), w 1615 r. klasztor klarysek, a w 1617 r. jezuitów.

W czasach staropolskich zbudowanow Bydgoszczy i na przedmieściach aż 7 gotyckich kościołów, z których do dzisiaj zachowały sie tylko trzy.

Od czasów rozbiorów datuje się rozwój świątyń ewangelickich, a w 1920 roku było już ich 8.

Bydgoska Bazylika - votum za odzyskanie niepodległości, której budowę zaczęto w 1925 r. jest jednym z największych kościołów w Polsce.


Tradycje finansowe i bankowe. 

Najstarsza placówką związaną z szeroko pojętymi finansami była mennica.
Prawo bicia monet Bydgoszcz zyskała na mocy przywileju lokacyjnegoz 19.04.1346 r.  W latach 1594 - 1688 (z przerwami) funkcjonowała w mieście duża mennica, od 1627 do 1644 r. jedyny tego typu zakład na terenie Korony.  Według opinii numizmatyków, mennica bydgoska reprezentowała wysoki poziom rozwoju mennictwa złotego w Polsce.  W 1621 r. wybito w Bydgoszczy największe do dzisiaj złote monety w Europie - chodzi o słynne 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Średnica monety wynosi 69,2 mm, ciężar 348,2 g. złota.  Podczas licytacji w 1978 r. w Nowym Jorku jedną z bydgoskich studukatówek sprzedano za 120 tys. dolarów.

Mennica bydgoska równała się z najlepszymi zakładami europejskimi, a pod niektórymi względami nawet je przewyższała.  Działalność tego przesiębiorstwa w Bydgoszczy wywierała korzystny wpływ na życie społeczne i gospodarcze miasta, regionu oraz całego kraju.

Natomiast pierwsza instytucja o charakterze banku została założona w 1787 r., co wytworzyło przesłanki do  kształtowania się układu kapitalistycznego.

W XIX wieku i początku XX w. na Pomorzu i w Wielkopolsce dominowaly banki niemieckie.  Wśród nich Darmstadter Bank i Dresden Bank.  Zawiązywały one korporacje z bankami akcyjnymi działającymi na terenie Gdańska czy Bydgoszczy.  Najważniejszym z nich był Ostbank fur Handel und Gewerbe z siedzibą w Bydgoszczy.  Kapitał oraz rozmiary operacji bydgoskiego banku przekraczały obroty i stan posiadania 5 największych banków polskich.  Mimo tego w mieście funkcjonował też polski Bank Ludowy.

Ważną instytucją była też w Bydgoszczy Poczta, której naddyrekcję rejencji bydgoskiej i części rejencji  kwidzyńskiej zlokalizowano w 1850 r., a w latach 80. XIX w. zbudowano imponujący gmach przy ul. Stary Port.  W 1876 r. uruchomiono telegraf, a w 1886 r. telefon.

                                                      Poprzedni post z tego cyklu.

1 komentarz:

  1. Ciekawy tekst. Pewnie nawet niewielu bydgoszczan zna podane w nim historyczne fakty.

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię