niedziela, 21 kwietnia 2013

Warto przczytać - 9

John Knittel - "El Hakim (Lekarz)".

Moim zdaniem każdy Polak powinien przeczytać tą książkę.  Pokazuje ona miłość młodego chłopaka, a później lekarza Ibrahima do jego kraju - Egiptu i do dziewczyny, a później tej samej osoby - dojrzałej kobiety.

Pokazuję stosunki panujące w Egipcie pod koniec panowania Anglików.  Ukazuje to co my Polacy tak skrzętnie staramy się skrywać, czyli kompleksy wobec innych krajów europejskich.  Wiele zachowań, postaw i sytuacji, pomimo całkiem innej kultury i historii, jest, moim zdaniem, bardzo zbliżonych do postaw moich rodaków, szczególnie w warstwie relacji międzyludzkich, zachowań ludzi, postaw wobec innych, postaw społecznych i obyczajowych.  Ponieważ my Polacy bardzo nie lubimy jak ktoś nas krytykuje to czytając krytykę innych będziemy mieli okazję zastanowić się także nad sobą.  Ponieważ mamy oczywiste kompleksy wobec Niemiec, Anglii, Francji czy Rosji dlatego też śledząc postępowanie bohatera tej powieści możemy automatycznie kompleksy jego rodaków utożsamiać z naszymi i zdając sobie z nich sprawę, możemy się zmieniać.  Możemy zacząć wreszcie mieć własne zdanie, a nie podniecać się jednym czy drugim artykulem w prasie niemieckiej, albo francuskiej lub też wypowiedzią jakiegoś komisarza UE lub innego zachodniego polityka.

Ta wzruszająca książka o miłości do swojego kraju i o miłości do kobiety, a także miłości do swojego zawodu, warta jet przeczytania i przemyślenia.  Nie jest gruba, raptem niecałe 300 stron.  Czyta się ją wartko, jest ciekawa i wciągająca.  Polecam, a po ewentualnym przeczytaniu proszę o komentarz i swoje refleksje nad tą powieścią.

Poprzedni post z tego cyklu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię