sobota, 18 maja 2013

Warto przeczytać - 11

Noah  Gordon - "Medicus".

Akcja powieści rozpoczyna się na początku XI wieku w Londynie.  Ośmioletniemu  Robowi umierają rodzice i trafia on do wędrownego balwierza i kuglarza, z którym przemierza miasteczka średniowiecznej Anglii.  Rob Jonatan Cole z czasem okazuje się mieć talent medyczny i już jako dziesięcioletni chlopak potrafił przewidzieć, który z chorych niebawem umrze.  Jego pasja do medycyny powiększa się z roku na rok i po śmierci swojego opiekuna, postanawia udać się do najsłynniejszej szkoły medyków ówczesnego świata czyli do Isfahanu - miasta w środkowej Persji /obecnie Iran/.  Jego podróż do wymarzonego miejsca trwa ponad rok.  Ta barwna, pełna najróżniejszych przygód, ryzykowna i niebezpieczna wyprawa, pozwala Robowi poznać wiele ludów tamtego świata, ich obyczajów, religii, przesądów i sposobów życia.  W końcu dociera do wymarzonego Isfahanu, ale zamiast do szkoły medyków to trafia do więzienia.  Więcej akcji nie będę opisywał, gdyż mógłbym czytelnikom zepsuć przyjemność czytania tej wspaniałej książki.

Książka napisana jest pięknym, prostym, komunikatywnym językiem.  Doskonała równowaga pomiędzy narracją, akcją i tłem powieści.   Precyzjnie opisany jest stan tamtej wiedzy medycznej, a także zwyczaje i zachowania lekarzy.  Dzięki tej powieści poznajemy najsłynniejszego lekarza średniowiecza, czyli Persa Ibn Sinę zwanego z europejska Awicenną.  Jest on założycielem i prowadzącym szkołę medyków w Isfahanie.  To właśnie sława tego uczonego jest podstawową motywacją Roba, który pragnie zgłębić tajemnice świata medycyny.  Roba, który chce pomagać ludziom, który ma do tego niespotykany talent, ale który musi się posuwać do wielu wybiegów i przebiegłych pomysłów, aby dostać się do swojej wymarzonej szkoły.

Pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść, barwnie opisująca rzeczywistość europejską i perską pierwszej połowy XI wieku.  Czyta się ją z wielką przyjemnością.

Jest to pierwsza część trylogii o medycznym rodzie Cole`ów.  Następne to:

- "Szaman"

- "Spadkobierczyni Medicusa".

Ponadto polecam inne książki tego autora.  Wszystkie są wspaniałe.

Noah Gordon "Medicus", Wydawnictwo "Książnica",  Katowice 1994 rok, stron - 550.

GORĄCO  POLECAM

Poprzedni post z tego cyklu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię