niedziela, 26 października 2014

Kilka refleksji natury ogólnej 23 - czy grozi nam krach bankowy?

Na naszej zielonej wyspie coraz bardziej zielono.  Odnotowujemy same sukcesy.  A to wygramy z Niemcami, a to odniesiemy sukces w negocjacjach dotyczących emisji CO2, a to pani premier ustawi do pionu marszałka sejmu, który ma ją kontrolować, a to przeprowadziliśmy z ogromnym sukcesem reformę emerytalną, a to z wielkim powodzeniem reformujemy Polski Węgiel, a to................i tak dalej.

A jak jest naprawdę?   Tego nie wiemy i się nie dowiemy z oficjalnych i poprawnych mediów.  Tam wszystko jest sukcesem, a nawet jak coś nim nie jest to pan Niesiołowski lub inny pan Szejnfeld, wytłumaczy nam, że jest.

We wczorajszej (25.10.2014) GW ukazał się artykuł, w którym opisano wystąpienie pana Buzka na konwencji PO w Lublinie.  A w tym wystąpieniu oczywiście same sukcesy z tym ze szczytu o CO2 włącznie. Jednak już w komentarzach czytamy wprost coś przeciwnego.  Poniżej najlepiej oceniony komentarz pod tym artykułem..

"Oto Buzek - człowiek bez poglądów i bez zasad. 
Popychadło Krzaklewskiego.
To Buzek oddał francuskiej PAŃSTWOWEJ firmie zmodernizowaną i wyposażoną w zachodni sprzęt Telekomunikację Polską. Polskiemu ludkowi tłumaczył, że to "prywatyzacja" ! Przy okazji oddał na wiele lat monopol telekomunikacyjny w Polsce. 
To Buzek z Balcerowiczem wprowadzili przymusowe OFE. Wyłącznie po to, by obce banki bez inwestycji i bez ryzyka mogły - ZA NIC - brać miliardy !
To Buzek przeprowadził reformę administracyjną, która zaowocowała tysiącami stanowisk dla kolesiów. Bo o to w tej "reformie' chodziło !
To Buzek przeprowadził inne "reformy", po których Polska nie może się pozbierać.
To za Buzka sprzedawano najlepsze, WYŁĄCZNIE DOCHODOWE, przedsiębiorstwa. Lepszy był tylko od niego wyprzedawczyk Janusz Lewandowski (Telekomunikacja Polska , Orlen, PZU)
To Buzek kazał wyłączyć z eksploatacji (za pożyczone pieniądze) i zniszczyć ( zalać lub wysadzić) 23 kopalnie, aby nie można było do nich wrócić.
To rządy Buzka doporowadziły do rekordowego (20%) bezrobocia i za rządów Buzka powstała największa dziura budżetowa.
To Buzek odrzucił propozycję Rosji budowy przez Polskę gazociągu i ropociągu, co dawało Polsce ok. 3 mld dol. rocznie w ropie i gazie. Skorzystali na tym Niemcy, budując Nord Stream. Niemcy odwdzięczyli mu się dooobrze płatną fuchą w PE, fuchą bez znaczenia, ale mógł się puszyć i udawać "męża stanu"Czytając o tych "sukcesach" z wielkim niepokojem, a nawet przestrachem (kredyt we frankach szwajcarskich) przeczytałem artykuł pana Janusza Szewczyka zamieszczony na portalu wPolityce.pl w dniu 25.10.2014 roku.

Poniżej ów artykuł.

Niedziela może okazać się sądnym dniem dla części banków w Europie, w tym dla banków działających w Polsce


KNF - polski nadzorca finansowy, który cały wysiłek i uwagę poświęca obecnie próbie likwidacji w Polsce Spółdzielczych Kas - Oszczędnościowo - Kredytowych, może być mocno zaskoczony wynikami niedzielnych stress-testów banków europejskich, w tym również wynikami niektórych banków zagranicznych działających w Polsce. podobno chodzi o 2 takie banki. Okazuje się bowiem, że aż kilkanaście dużych banków europejskich oblało z kretesem swe stress-testy. Mówi się o 11-tu nawet 18-tu bankach, które nie przeszły pozytywnie badań jakości aktywów i symulacji potencjalnych zagrożeń i które mogą mieć kłopoty. Są to ponoć zarówno banki greckie, włoskie, portugalskie, z Cypru i Belgii, ale mówi się, że dotyczy to również banków z Hiszpanii, Austrii, a nawet Niemiec. To na razie przecieki i spekulacje, ale godzina zero nadchodzi. Wyraźnie widać, że do strefy euro i do Europy wraca kryzys, który może wyjątkowo mocno dotknąć, również sektor bankowy i to pomimo rozpaczliwych progów ratowania europejskich banków przez EBC.
Narasta też coraz wyraźniejszy konflikt pomiędzy niemieckim Bundesbankiem, a prezesem EBC M.Drahgim. A, że sytuacja w europejskich bankach nie jest tak różowa, jak malują to przedstawiciele polskiego nadzoru finansowego oraz mediów w Polsce świadczy też fakt, że wyniki owych ocen w ramach stress-testów zostały mocno utajnione aż do niedzieli czyli dnia ich publicznego ogłoszenia i nie zostały jeszcze nawet przesłane do badanych banków, by nie pozostawiać im zbyt wiele czasu na manipulacje. Zalakowane koperty czekają.
W tym samym czasie poznamy też wyniki przeglądu jakości 15-tu banków działających w Polsce przeprowadzonych przez KNFMoże się okazać, że banki matki, które posiadają banki w Polsce mogą mieć całkiem poważne problemy, które nie pozostaną bez wpływu na sytuacje ich banków - córek w Polsce. I będą to na pewno znacznie większe problemy niż histeria i nagonka jaka KNF prowadzi wobec polskich SKOK-ów. Zapewnienia o fantastycznej kondycji banków w Polsce, które w blisko 70 proc. są własnością banków zagranicznych, mogą okazać się mocno na wyrost.
W końcu listopada w sektor bankowy, również ten w Polsce, który był niezwykle mocno zaangażowany w udzielanie kredytów mieszkaniowych we FCH może trafić potężny cios. Otóż Szwajcarzy - bo tam obywatele mają prawo organizować referenda i rząd to szanuje - organizują referendum czy zwiększyć oparcie szwajcarskiego franka na złocie do 20 proc. rezerw walutowych z obecnych zaledwie 8 proc. Jeśli tak się stanie, co jest prawdopodobne kurs FCH może się bardzo wzmocnić, co uniemożliwi utrzymywanie jego sztucznego poziomu i relacji do euro na poziomie 1,20. Będzie to miało wtedy ogromny, negatywny wpływ dla polskich kredytobiorców mających kredyty hipoteczne w tej walucie w Polsce, na ogromną kwotę blisko 132 mld zł, ale też i na bilanse tych banków w Polsce, których cała pula kredytowa we FCH często sięga nawet 50 proc. wszystkich udzielonych kredytów. Może więc, niektóre banki w tej sytuacji czekać wręcz modelowa katastrofa. Być może dopiero wtedy, polski nadzór finansowy zajmie się tym, czym naprawdę należy się zająć, a nie głównie próbą likwidacji polskich SKOK-ów, które stanowią zaledwie 1 proc. polskiego rynku finansowego.


I niechaj każdy czytelnik powyższego tekstu sam osądzi czy nadal mieszka na zielonej wyspie, czy może po prostu jest źle poinformowany?


1 komentarz:

  1. Do Buzkowych wyczynów w rozwalaniu Polski można jeszcze zaliczyć poronioną reformę edukacji ze sławetnymi gimnazjami przy ogromnym obniżeniem jej jakości i jednocześnie zwiększeniu kosztów jej funkcjonowania. I oczywiście reformę służby zdrowia z powstaniem sławetnych kas chorych, zwanych chorymi kasami, zastąpionych kilka razy rożnymi tworami kończąc na obecnym tworze zwanym NFZ, która to do dzisiaj nie funkcjonuje prawidłowo.

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię