czwartek, 6 czerwca 2013

Moje podróże - wyprawa samochodowa na Sycylię - sierpień, wrzesień 1999 roku.

Sycylia - Segesta - najsłynniejsze ruiny starożytne na świecie.  Niedaleko od świątyni widocznej na tym zdjęciu ( VI wiek przed naszą erą) znajduję się amfiteatr ( XI wiek p.n.e.) z przepięknym widokiem na morze i ze wspaniałą, do dzisiaj, akustyką, o czym mogliśmy się przekonać, gdyż podczas naszego zwiedzania, miejscowa artystka grała na scenie na dziwnym, niewielkim instrumencie, który trzymała w ustach, a ręka wprawiała go w drganie i wtedy z tego instrumentu wydobywała się niesamowita melodia o bardzo wysokich tonach.   Chociaż byliśmy od artystki dobre 50 metrów to świetnie słyszeliśmy jej grę.  Obok świątyni i amfiteatru znajdują się tutaj także doskonale zachowane ruiny starożytnego miasta Segesta.  Lata świetności tego miasta przypadały na XI - VI wiek. p.n.e.

Zdjęcie wykonano 06.09.1999

Selinunte /Salinas/ - drugie co do ważności starożytne ruiny na Sycylii.  Wspaniale zachowana świątynia oraz ogromna agora - miasto z wyraźnymi wąskimi uliczkami, portalami wejściowymi do domów i wieloma innymi szczegółami.  To znane starożytne miasto jest pieknie położone na stromym zboczu nad morzem.  Pochodzi z tego samego okresu co Segesta i w VI  oraz V wieku p.n.e. oba miasta mocno ze sobą rywalizowały.  Jednak  Segesta zawarła przymierze z Kartaginą /położoną po drugiej stronie Morza Śródziemnego - w tym miejscu jednak bardzo wąskiego/ dlatego Salinas w końcu ową rywalizację przegrało.

I nikt wówczas nie chciał tak jak później w przypadku Florencji i Sieny,  tworzyć dwu-miasta, metropolii czy obszarów funkcjonalnych.  Tylko teraz takie głupoty trzymają się zaradnych polityków lokalnych.

Zdjęcie wykonano 09.09.1999 roku.

Zdjęcia są marnej jakości, gdyż skopiowane je z kamery cyfrowej, na której zapisu dokonano w standarcie mini DV


Poprzedni post z tego cyklu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię