środa, 23 lipca 2014

Warto przeczytać - 18


Honoriusz Balzac - "Stracone złudzenia"

"Stracone złudzenia" to w zasadzie trzy oddzielne powieści, ale ściśle ze sobą powiązane.
Te powieści to:

"Dwaj poeci"

"Wielki człowiek z prowincji w Paryżu"

"Cierpienia wynalazcy"


Ten cykl trzech powieści wchodzi w skład wielkiego cyklu po tytułem "Komedia ludzka"  i obok powieści "Blaski i nędze życia kurtyzany", a przede wszystkim "Ojca Goriot", od którego wszystko się zaczyna, jest chyba najbardziej popularną powieścią z ogromnego dzieła jakim jest "Komedia ludzka".

Przytoczę za Wikipedią:

Komedia Ludzka (oryg. fr. La Comédie Humaine) – cykl powieści i opowiadań francuskiego pisarza Honoriusza Balzaka składający się z ponad 130 utworów, w których wielokrotnie pojawiają się te same postacie, a jest ich ponad 2000.
Balzac potraktował człowieka jako gatunek przyrodniczy i rozpatruje jego odmiany występujące w różnych środowiskach. Bazą danych Balzaka były luźne notatki (wszystko pisał odręcznie), ustawiczne przenoszone z miejsca pobytu do innego.

Siłą napędową jego postaci jest dążenie do kariery i zdobycie pieniędzy. Sprawy finansowe znał z własnego doświadczenia, opisy operacji kredytowych (weksle, długi,wierzyciele, egzekucje) mogą służyć jako przykłady podręcznikowe z ekonomii.
Mało który pisarz poświęcił tyle miejsca w swych dziełach pieniądzowi, ponieważ to pieniędzmi jest wyłożona droga do sukcesu, władzy i luksusu.
Obok pieniądza najważniejszym tematem jest miłość, Balzac zgłębił duszę (psychikę) kobiety, jak mało który pisarz. Po pierwszych sukcesach literackich Balzac prowadził bujne życie towarzyskie, był ulubieńcem pań z towarzystwa, które nie szczędziły mu swych wdzięków. On za to chcąc zaimponować swym kochankom, wydawał więcej niż zarabiał, przez co tonął w długach, ratował się biorąc zaliczki na powieści, których jeszcze nie napisał.  - koniec cytatu

Nie pokuszę się o ocenę nawet małej cząstki tego chyba największego dzieła w historii literatury światowej jakim jest "Komedia ludzka", której "Stracone złudzenia"  są moim zdaniem najbardziej wyrazistą częścią tego co ten wielki pisarz chciał nam przekazać.  

Natomiast napiszę to co dla mnie było najważniejszym wnioskiem po przeczytaniu obu powieści czyli "Stracone złudzenia" (trzy powieści) i "Blaski i nędze życia kurtyzany" ( cztery powieści).   

Otóż tym wnioskiem jest:

W ŻYCIU ZAWSZE ZWYCIĘŻA ZŁO, A NIE DOBRO.   ZŁO DOMINUJE.  ZŁO, A SZCZEGÓLNIE CHCIWOŚĆ JEST GŁÓWNYM MOTOREM LUDZKICH DZIAŁAŃ.

Przeczytać te lub inne powieści Honoriusza Balzaca naprawdę warto.  Realizm, wiedza, obyczaje, mowa, stroje, liczne szczegóły dotyczące wszelakich stron życia pierwszej połowy XIX wieku, a przede wszystkim skomplikowane, ciekawe i najczęściej zaskakujące losy bohaterów tych powieści czynią z nich ucztę dla czytających, ale dla czytających uważnie i z pełnym zaangażowaniem.


Poprzedni post z tego cyklu.


1 komentarz:

  1. Twoje komentarze są zawsze zachęcające. Pozdr Paweł

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię