poniedziałek, 12 marca 2012

Tak powstawał nowy Fordon - 3

Jak już wykonano główne ciągi kanalizacyjne to po robotach został, tak zwany, księżycowy krajobraz, a jak widać na zdjęciach i jakaś "zagubiona rura" upiększała te "wspaniałe" widoki.  A potem, najpierw nieśmiało, pomalutku, zaczęły powstawać pierwsze bloki.  W oddali za laskami widać montaż pierwszych budynków mieszkalnych w nowym Fordonie.  Dzisiaj miejsca pokazane na tych zdjęciach są gęsto zabudowane blokami i nie sposób nawet rozpoznać, gdzie to dokładnie było.

Zdjęcia wykonano latem 1981 roku.

Poprzedni post z tego cyklu.

13 komentarzy:

 1. toż to ewidentnie os. Przylesie. ta rura nadal tam się kręci...

  OdpowiedzUsuń
 2. To możliwe, gdyż Przylesie było budowane jako pierwsze osiedle w nowym Fordonie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pierwszym zdjęciu widać w oddali słup wysokiego napięcia przy Wiśle linii Grudziądz-Jasiniec. Widać także domy, prawdopodobnie są to zabudowania na ulicy Cechowej (obecnie Bora-Komorowskiego). Pierwszy z lewej (klockowaty) wygląda na mieszkanie pracowników pobliskiego "przedsiębiorstwa rolnego" Łoskoń.
  Przez to teren na froncie wygląda na teren gdzie obecnie znajduje się nowa Biedronka i AS Market przy ulicy Wyzwolenia bądź (co jest bardziej prawdopodobne) także obecnie pusty teren przy komisariacie policji w Fordonie. Tam znajduje się także główna infrastruktura kanalizacji deszczowej, gazowej oraz wodociągowej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za wyjaśnienia. Są wielce prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 5. UFFF!!!... dobrze, że od bloków się nie zaczynało... ale pamiętam, że wiele budynków pomimo braku tynków zewnętrznych, dróg, chodników, zieleni... było oddawanych i zamieszkiwanych...

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety tak było wszędzie, a i teraz często jest podobnie, gdy developerzy budują domy, zgarniają zyski, a z bałaganem wokół tych domów oraz z dojazdem do nich, zostawiają mieszkańców, którzy te mieszkania lub domy kupili.

  OdpowiedzUsuń
 7. wprowadziłem się do Fordonu w listopadzie 84.na oś.Bohaterów było jeszcze oś.Bajka a oś.Przylesie nie istniało.Zaintrygowało mnie to i trochę poszukałem.Znalazłem coś takiego:
  "Główny ciężar realizacji planów budownictwa mieszkaniowego w Fordonie spoczął na Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Między 1973 a 1979r. spółdzielnia wybudowała 380 mieszkań w "starym" Fordonie, w następnych latach miała już budować domy na terenie przyszłej dzielnicy "Nowy Fordon". 16 XI 1982r. zasiedlono pierwszy budynek wielorodzinny na osiedlu "Bohaterów".
  W następnych latach zbudowano następujące osiedla:
  - osiedle "Bohaterów" (2054 mieszkań) 1982-85,
  - osiedle "Bajka" (1776 mieszkań) 1983-86,
  - osiedle "Szybowników" (2100 mieszkań) 1985-88,
  - osiedle "Przylesie" (2398 mieszkań) 1985-88,
  - osiedle "Tatrzańskie" (2665 mieszkań) 1988-92r. w nowym systemie "fordońskim"."
  całość
  http://wirtualnabydgoszcz.pl/nadwislanski_fordon_dzielnica_bydgoszczy/budowa_nowego_fordonu.html
  pozdrawiam luc

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo takie zdjęcia są bardzo ciekawe.. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fordon przypomina mi warszawski ursynów

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy Fordon wzorowany był na Ursynowie

  OdpowiedzUsuń
 11. Bez różnych podobieństw cała masa rura też pierwsza była

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię