Dzisiaj kilka cytatów z wywiadu udzielonego programowi "Bliżej" (TVP Info - 12.09.2013 godzina 22.30) przez wybitnego ekonomistę i wieloletniego eksperta ONZ - profesora Witolda Kieżuna
- W tej chwili struktura Polski jest strukturą kraju skolonizowanego, jak krajów afrykańskich (prof. Kieżun był przez 10 lat ekspertem ekonomicznym ONZ w Afryce).
-Jesteśmy w kieszeni kapitału zagranicznego.
-George Soros opisał w swojej książce szczegółowo - jak wprowadzał ustrój kapitalistyczny w Polsce - rozpoczęło się w maju 1988 roku, a wynikiem tej wizyty była tak zwana reforma Wilczka.
-Po roku Soros ponownie przyjeżdża do Polski przywożąc tym razem młodego amerykańskiego ekonomistę (34 lata) - Joffreya Sachsa, który był wówczas finansowany przez Sorosa. Obaj panowie kontaktują się ze strategami Solidarności. Inicjatywę przejmuje Sachs. Najpierw zgłasza się do profesora Geremka i przedstawia mu plan wprowadzenia kapitalizmu w Polsce. Jak potem opisuje tow swojej książce - Geremek mówi mu: - ja nie mam zielonego pojęcia o ekonomii i pyta: - ale to wyjdzie? Na pewno odpowiada Sachs. Na to Geremek: - dobrze, to idziemy do Kuronia. Kuroń mówi: - ja nie mam zielonego pojęcia o ekonomii, więc Sachs mu tłumaczy co i jak. Ale to wyjdzie - pyta Kuroń? To na pewno wyjdzie odpowiada Sachs. Wobec tego musi pan natychmiast to napisać - oświadcza Kuroń. Ale ja muszę teraz jechać na dwa tygodnie do Ameryki, a jak wrócę to napiszemy. Nie ma mowy - mówi Kuroń - jest godzina 11.30 do rana musi pan to napisać. Jedziemy do Gazety Wyborczej, tam jest komputer i na nim szybko i sprawnie pan to napisze. Rano biegną z tym opracowaniem do Adama Michnika. Michnik przegląda materiał i pyta: - naprawdę to wyjdzie bo ja nie mam zielonego pojęcia o ekonomii. Wyjdzie, wyjdzie - odpowiada Sachs. I sprawa kończy się artykułem w Gazecie Wyborczej o tym jak zbudujemy kapitalizm w Polsce.
-Teraz powstaje problem kto to będzie realizował? Po kolei zapraszają Trzeciakowskiego, bardzo wybitnego ekonomistę, ale on odmawia, mówiąc: - ja nie sądzę, aby ten projekt mógł być zrealizowany. Po kolei pytają paru innych kandydatów. Odmawia także Jóżefiak. Znaleziono także mnie w Afryce i zaproponowano wyjazd do Polski w celu podjęcia się bardzo ważnej misji, ale jakiej to mi nie powiedziano. Ja odpowiedziałem, że mogę przyjechać za rok, gdyż dopiero wtedy kończy się mój aktualny projekt. Wtedy Kuczyński mówi: - jest kapitalny kandydat - Balcerowicz. Pracował on w instytucie badań nad marksizmem - leninizmem, który mieścił się przy Komitecie centralnym PZPR, no ale był na stypendium w ramach kapitalnej akcji zorganizowanej przez Amerykanów - mianowicie stypendia głównie dla młodej kadry partyjnej.
-Prywatyzacja: przyjeżdżają przedstawiciele wielkich korporacji zagranicznych, dają łapówki i kupują za 10 do 15 procent wartości, nasze przedsiębiorstwa. Największe firmy zostają sprywatyzowane w typie wrogiego przejęcia. Jest to kupno przedsiębiorstwa i jego likwidacja, zburzenie budynków i sprzedaż działek.
- Przykład - Zakłady Wytwórcze Urządzeń Telefonicznych. Trzy olbrzymie zakłady w Warszawie, Węgrowie i Bydgoszczy, każde zatrudniające po 6 do 8 tysięcy pracowników. Produkcja telefonów i monopol na ich serwisowanie, z czego olbrzymia większość to produkcja i serwisowanie dla ZSRR. Kupuje to Simens. Daje 9 miesięczne odprawy pracownikom, likwiduje przedsiębiorstwa, a produkcję przenosi do Niemiec, budynki burzy, a ziemię sprzedaje. Koniec.
-Dzięki takim operacjom zachodni kapitał stwarza u siebie setki tysięcy nowych miejsc pracy, za darmo otrzymując rynki zbytu na produkcję i serwisowanie oraz wspaniałe wypracowywane przez dziesiątki lat, kontakty.
Cały wywiad:
George Soros
- finansista amerykański węgiersko - żydowskiego pochodzenia. Jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych, filantrop, fundator słynnej Fundacji im. Stefana Batorego.
Jeffrey Sachs
- zasłynął jako ekonomiczny doradca rządów Ameryki Łacińskiej, krajów Europy Wschodniej i krajów byłego ZSRR. Doradzał stosowanie terapii szokowej. W 1989 roku jako 35 - latek był ekonomicznym doradcą Solidarności. Przygotował wstępny program transformacji polskiej gospodarki - tak zwany plan Balcerowicza.
Poprzedni post z tego cyklu.
Po latach uczestnictwa w różnych forach postanowiłem zostawić trochę inny, bardziej refleksyjny ślad moich przemyśleń, przemyśleń życiowego realisty z dużą dozą krytycyzmu i domieszką melancholii. Chciałbym także zaprezentować trochę różnych pamiątek z minionych lat, głównie związanych z Bydgoszczą, ale nie tylko. Ponadto pragnąłbym w trochę nietypowy sposób prezentować niektóre bieżące i minione wydarzenia oraz zaprezentować różne swoje uwagi i spostrzeżenia. Temu ma służyć ten blog.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię