środa, 14 maja 2014

Warto przeczytać - 16

Dzisiaj chciałbym polecić cykl powieści autorstwa współczesnego amerykańskiego pisarza (rocznik 1956) o Gordianusie Poszukiwaczu.  Na ten cykl składają się:

 • Rzymska krew (Roman Blood 1991)
 • Ramiona Nemezis (Arms Of Nemesis 1992)
 • Zagadka Katyliny (Catilina's Riddle 1993)
 • Rzut Wenus (The Venus Throw 1995)
 • Morderstwo na Via Appia (A Murder On The Appian Way 1996)
 • Dom westalek (The House Of The Vestals 1997, zbiór opowiadań)
 • Rubikon (Rubicon 1999)
 • Ostatnio widziany w Massilii (Last Seen In Massilia 2000)
 • Mgliste proroctwa (Mist Of Prophecies 2002)
 • Werdykt Cezara (The Judgement Of Caesar 2004)
 • Gladiator umiera tylko raz (A Gladiator Dies Only Once 2005, zbiór opowiadań)
 • Triumf Cezara (The Triumph of Caesar 2008)
 • Siedem cudów (The Seven Wonders 2012, zbiór opowiadań)

Ja do tej pory przeczytałem cztery powieści z tego cyklu, czyli:

- "Zagadka Katyliny".

- "Ramiona Nemezis".

- "Mgliste proroctwa".

- "Rzymska krew".

Są to swoiste kryminały, których akcje rozgrywają się w starożytnym Rzymie (I wiek przed naszą erą), a także w Imperium Rzymskim.   Głównym bohaterem wszystkich tych powieści jest Giordanus Poszukiwacz, będący kimś na wzór dzisiejszych prywatnych detektywów.  GIordanus tak jak mówi o nim przydomek ma nieprzeciętny dar poszukiwania prawdy.  Posiada bardzo analityczny, bystry i obdarzony ogromną inteligencją, intuicją, wyczuciem oraz ponadprzeciętną wiedzą, umysł.   Z tych przymiotów oraz ze znajomości Imperium, a także znajomości realiów i ludzi, korzysta często w bardzo zaskakujący sposób przy rozwiązywaniu kolejnych zagadek jakie są stawiane na jego drodze życiowej.

Akcje poszczególnych powieści rozgrywają się w Rzymie i innych miastach oraz miejscowościach Imperium Rzymskiego w okresie od czasów sprawowania władzy przez dyktatora Luciusa Cornelisa Sullę, aż do okresu panowania Cezara.   

Kapitalnie, ciekawie, intrygująco i niezwykle interesująco przedstawione są kolejne zmagania Giordianusa z dochodzeniem do prawdy w skomplikowanych sprawach prywatnych i publicznych, którymi zajmuje się nasz bohater na zlecenie  zazwyczaj powszechnie znanych osobistości ówczesnego Imperium.  Tam, gdzie nie można dojść do rozwiązania kryminalnych zagadek, gdzie zawodzą inne środki, gdzie inni są bezradni, tam wynajmuje się Giordianusa Poszukiwacza, człowieka na wskroś uczciwego, niepospolicie bystrego, zaangażowanego w sprawy swoich klientów, który nigdy nie zadowala się półśrodkami, ani półprawdami, a zawsze dochodzi do sedna i do istoty przyczyn, które rzeczywiście spowodowały opisywane kryminalne wydarzenia.

Tło powieści jest przebogate.  Poznajemy realia życia w starożytnym Rzymie, a także na terenie Imperium Rzymskiego.  Z ogromnym znawstwem i pietyzmem przekazana jest rzetelna wiedza historyczna oparta o źródłowe materiały dotyczące tamtego okresu.  Poznajemy bardzo blisko wiele znakomitych postaci owych czasów, jak na przykład: -  SullaPompejuszCyceronJuliusz CezarKleopatra, Katylina, Spartakus i wielu, wielu innych.  Te i inne postacie zarysowane są zawsze bardzo wyraziście.  Poznajemy ich historie, drogi życiowe, motywacje, cechy charakterów i osobowości.  A wszystko to udokumentowane jest gruntownie źródłową wiedzą ze starożytności (np. pisma Cycerona) jak i innymi naukowymi opracowaniami dotyczącymi starożytnego Rzymu.  

Poznajemy sposób życia, pasje, zainteresowania, religijność i wiele innych aspektów życia tego okresu, na tle niesamowitych, skomplikowanych i zaskakujących losów bohaterów poszczególnych powieści. oraz na historycznym tle tamtej epoki.

Osobnym wątkiem wszystkich tych powieści jest także bardzo ciekawa, dziwna i złożona droga życiowa głównego bohatera.  Poznajemy ją na przestrzeni dziesięcioleci i śledzimy koleje życia całej jego rodziny.  
Dla miłośników starożytności i kryminalnych zagadek to, moim zdaniem, prawdziwa gratka.

Naprawdę warto poczytać.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię