wtorek, 26 października 2021

30 - lecie Bydgoskiego Towarzystwa Tenisowego

 

30 - lecie Bydgoskiego Towarzystwa Tenisowego.

Dzisiaj mija 30 lat od powstania Bydgoskiego Towarzystwa Tenisowego.  Poniżej słów kilka o Towarzystwie, kopia aktu założycielskiego i parę zdjęć.


             Bydgoskie Towarzystwo Tenisowe

         27 października 1991 roku na zebranie założycielskie przybyła grupa trzydziestu siedmiu  miłośników tenisa ziemnego, która postanowiła utworzyć swój klub tenisowy.  Po burzliwych obradach przyjęto nazwę „Bydgoskie Towarzystwo Tenisowe” i  opracowano pierwszy statut.  Potem zarejestrowano Towarzystwo w sądzie i rozpoczęto starania o uzyskanie miejsca pod budowę kortów.   Założycielami klubu byli między innymi:  Ryszard Kaczmarek, Marzena i Piotr Słojewscy, Zbigniew Wydrzyński, Wojciech Sypniewski, Maria i Andrzej Karczewscy, Hanna i Waldemar Tymińscy, Zygmunt Rynarzewski, Waldemar Zieliński, Piotr Maciejewski.  

         Dzięki przychylności władz miejskich, jesienią 1992 roku,  Towarzystwo pozyskało piękny teren pod urządzenie kortów.  Teren, który mieści się w parku położonym pomiędzy Brdą, a ulicą Toruńską, w pobliżu ówczesnych torów łuczniczych.   
Na wiosnę 1993 roku ruszyły pierwsze prace przygotowawcze do budowy kortów.  W tym samym czasie  Władze Miejskie Bydgoszczy dopomogły w doprowadzeniu do kortów wodociągu i energii elektrycznej.

Uroczystego otwarcia pierwszego kortu dokonano 11 sierpnia 1993 roku.  Wszystkie prace przy jego urządzeniu odbywały się całkowicie na zasadzie prac społecznych członków i sympatyków Towarzystwa.  W tym pierwszym okresie szczególne zaangażowanie w działalności Towarzystwa wykazali: Waldemar Tymiński, Ryszard Kaczmarek, Waldemar Zieliński i Zbigniew Wydrzyński.  Po ponad roku od otwarcia pierwszego kortu powstał następny kort oraz wybudowano część niezbędnej infrastruktury, czyli przyłącze wodociągowe, ogrodzenie i niewielkie zaplecze.

Jesienią 1993 roku do Towarzystwa dołączyli: Jarosław Bannach, Marek Rytlewski, Roman Robaszewski, Andrzej Różański, Arkadiusz Jurek, a także Donat i Ireneusz Koczorowscy oraz Andrzej Strączyński.   W latach późniejszych dołączyli,  między innymi, Krzysztof Weznerowicz, Marek Przeniewski, Jacek Milecki.  Po następnych dwóch latach, czyli w 1995 roku powstał trzeci kort, a w 2001 roku czwarty kort.  Równolegle z czwartym kortem powstało kontenerowe zaplecze socjalne, żwirowy parking i dojazd z kostki brukowej.

W sierpniu 2002 roku członkowie Towarzystwa postanowili zakupić i zamontować zadaszenie nad jednym z kortów.  W listopadzie 2002 roku obudowa kortu była gotowa.  Dwuwarstwowy  balon zamontowany na stalowej konstrukcji z wnętrzem ogrzewanym przez kocioł olejowy umożliwił przedłużenie sezonu do całego roku.  Dwa lata później zadaszono kolejny kort. 
W 2008 roku wybudowano dom klubowy o wysokim standardzie, spełniającym wszystkie wymogi dla tego typu obiektów.   Przez te wszystkie lata całość wykonywanych prac finansowana była ze składek członków Towarzystwa, darowizn od członków i sympatyków Towarzystwa oraz darowizn od zaprzyjaźnionych i trwale współpracujących z Towarzystwem instytucji i firm.   Przez cały okres istnienia klubu członkowie Towarzystwa wykonywali wiele prac własnoręcznie, a także przy zaangażowaniu środków i sprzętu firm, których byli właścicielami.   Oczywiście te działania były nieodpłatne.

Bydgoskie Towarzystwo Tenisowe  oprócz rekreacji prowadzi także szkółkę tenisową dla dzieci i młodzieży i jest oficjalnie zarejestrowane w Polskim Związku Tenisowym.  W zorganizowanym szkoleniu, które od 1992 roku prowadzili Marzena i Piotr Słojewscy wzięło do tej pory udział ponad czterysta dzieci.

 Najbardziej znanymi wychowankami Klubu są Anna Rynarzewska i Natalia Organista.  Szczególnie ta druga zawodniczka jest powodem do dumy Klubu.  W ciągu prawie dziesięciu lat startów w barwach Bydgoskiego Towarzystwa Tenisowego dwanaście razy była mistrzynią Regionu w różnych kategoriach wiekowych, wygrała szesnaście turniejów ogólnopolskich, reprezentowała Polskę w kategorii młodziczek, kadetek i juniorów, jest także posiadaczką trzech kółek olimpijskich. 
Warto wymienić kilka z jej osiągnięć:
-Złoty medal Mistrzostw Polski do 10 lat w 1995 roku
-Złoty medal Halowych Mistrzostw Polski kadetów w 2001 roku
-Srebrny medal Halowych Mistrzostw Polski kategorii do 14 lat w 1999 roku
-Brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski seniorów w deblu w 2001 roku.

Oprócz szkolenia dzieci i młodzieży kilka lat Towarzystwo trwale współpracowało ze szkołą o profilu sportowym.    W  Towarzystwie, praktycznie każdy chętny, może się uczyć grać w tenisa, a zajęcia prowadzą doskonali trenerzy, między innymi Leszek Hoffman i jego syn Piotr.  Organizowane są liczne turnieje klubowe i międzyklubowe  singlowe i deblowe, Regularnie w sezonie zimowym i osobno w letnim odbywają się rozgrywki rankingowe, w których uczestniczy duża grupa członków i sympatyków Towarzystwa. Często organizowane są także rozmaite imprezy rekreacyjne.  

Głównymi celami działalności Bydgoskiego Towarzystwa Tenisowego, niezmiennie pozostają nauka gry w tenisa i jak najszersze krzewienie rekreacji.

Poniżej kilka zdjęć i oryginał aktu założycielskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię