niedziela, 28 lipca 2013

Bydgoszcz - prawda i mity - część 5 - odcinek 6

Jak już poprzednio pisałem - treści, które zamieszczam w tym wątku w całości pochodzą z książki pod tym samym tytułem czyli "Bydgoszcz prawda i mity" wydanej w 2008 roku przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.  Oczywiście na potrzeby internetowego postu wybrałem tylko fragmenty z tekstów zawartych w tym opracowaniu.

Mit numer 5 - Bydgoszcz to miasto bez tradycji.

Tradycje medialne:

W 1806 roku Jan Adam Kimmel otworzył w Bydgoszczy pierwszą w mieście drukarnię.  Od nazwiska następcy zwana drukarnią Grauenauera (później drukarnia im. KEN, w 2006 roku wyburzona pod centrum handlowe "Drukarnia".

01.07. 1808 zaczęto wydawać w Bydgoszczy "Dziennik Doniesień Rządowych i Prywatnych Departamentu Bydgoskiego" będący pierwszym polskim czasopismem w mieście.

W I połowie XIX wieku w Bydgoszczy istniały 3 drukarnie.

Pierwsza stała gazeta polska "Dziennik Bydgoski"  zaczęła wychodzić 1 stycznia 1908 r.  redagowana była do II wojny światowej przez jej założyciela Jana Teskę.

W mieście drukowano również inne gazety: m.in. "Gazetę Bydgoską", od 1933 r. "Kurier Bydgoski".  Wydawano także okresowo liczne inne gazety i czasopisma.


Tradycje Pocztowe

Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem pocztowym od zarania tej instytucji.
W 1850 r.  w Bydgoszczy zlokalizowano Okręgową Dyrekcję Poczty.  Gmach tej instytucji wybudowany w 1855 r.  w stylu neogotyckim zachwyca do dnia dzisiejszego klasą i dopracowaniem detali.

W okresie międzywojennym Bydgoszcz stała się siedziba instytucji pocztowej o zasięgu ogólnopolskim.  Na polecenie Komisarza Poczt i Telegrafów powołano pod koniec 1919 r.  biuro kontroli dokumentów rachunkowych wszystkich urzędów pocztowych Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą Zawodowa Izba Obrachunkowa Ministerstwa Poczty i Telegrafów.

Wczesna Izba Obrachunkowa znalazła swoją siedzibę w budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie rozpoczęła swoją działalność polegającą na kontroli przekazów pocztowych i telegraficznych oraz prowadzeniu rozrachunków zagranicznych z ruchu telefonicznego i telegraficznego.  Izba pozostała do dnia dzisiejszego.  Obecnie jest Centralnym Ośrodkiem Rozliczeniowym Poczty Polskiej przy ul. Jagiellońskiej.

Bank Pocztowy – bank komercyjny w Polsce, oferujący usługi finansowe dla klientów indywidualnych z uzupełniającą ofertą dla mikro- i małych przedsiębiorstw, w placówkach sieci własnej oraz w placówkach Poczty Polskiej.
Bank Pocztowy powstał w 1990 roku w Bydgoszczy. Ideą leżącą u podstaw jego utworzenia było reaktywowanie tradycji bankowości pocztowej w Polsce. Akcjonariusze banku to: Poczta Polska S.A. (75% minus 10 akcji) oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. (25% plus 10 akcji). Bank Pocztowy posiada największą w Polsce sieć dystrybucji usług finansowych, dzięki strategicznemu partnerstwu ze swoim większościowym akcjonariuszem.

Poprzedni post z tego cyklu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię