środa, 17 lipca 2013

Demokracja po polsku.Sejm odrzucił projekt ws. bezpośredniego wyboru starostów i marszałków

12. 07. 2013  

Sejm odrzucił w głosowaniu projekt zmian w kodeksie wyborczym autorstwa klubu Solidarnej Polski wprowadzający bezpośrednie wybory starostów i marszałków województw. Wniosek klubów PO oraz PiS o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu poparło 391 posłów, 55 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Obecnie starostów i marszałków województw wybierają odpowiednio rady powiatów i sejmiki województw. W swym projekcie Solidarna Polska zaproponowała, by - tak jak to ma miejsce w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - wybierani byli oni w wyborach bezpośrednich.

Podczas środowej debaty poseł Józef Rojek (SP) ocenił, że propozycje pozwolą na "demokratyzację samorządu". "Legitymizacja z wyboru bezpośredniego waży więcej niż z pośredniego" - podkreślił. W debacie za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się także klub Ruchu Palikota
Halina Rozpondek (PO) uznała, że nowela zawiera dużo luk prawnych. Zwróciła uwagę, że projekt nie zakłada dodatkowych kompetencji starostów i marszałków, ani nie wzmacnia ich pozycji ustrojowej. Za niedopuszczalne uznała, że projekt pozostawia radom powiatów i sejmikom wybór wicestarostów i wicemarszałków.

Z jej argumentacją zgodzili się politycy PiS, PSL i SLD.
W uzasadnieniu projektu napisano m.in. że wprowadzenie bezpośredniego wyboru starosty i marszałka województwa, gwarantowałoby zwiększenie procesu demokratyzacji samorządu. 

Ponadto - wskazują wnioskodawcy - starosta oraz marszałek województwa zyskiwałby większą legitymację społeczną w zakresie sprawowanej funkcji.

(RZ)


Sądzę, że nie trzeba i nie warto tego komentować.

2 komentarze:

  1. Normalna rzecz.
    Nikt nie chce tracić zakresu posiadanej władzy. Politycy, jak w pałacu cesarskim państwa środka, ustalają swoje, a społeczeństwo może się tylko temu przyglądać...

    OdpowiedzUsuń
  2. Polska prawie demokratyczna.

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli chcesz wyraź swoją opinię